HRSK

Folklorni seminar u Našicama

Obrazovni ciklus folklornih seminara Hrvatski sabor kulture nastavlja u suradnji s HKD „Lisinski“ iz Našica organizacijom dvodnevnog seminara za plesne i glazbene voditelje te članove folklornih skupina, društava i udruga pod nazivom: „U galiji kraj Našica“.

Tema ovogodišnjeg obrazovnog ciklusa je scenska primjena folklorne građe, a dvodnevni seminar pod nazivom „U galiji kraj Našica“ obuhvatit će plesnu i glazbenu kulturu našičkog kraja u razdoblju s prijelaza 19. u 20. stoljeće pa sve do početka 2. svjetskog rata. Temeljem prikazane građe polaznici će naučiti razlikovati, opisati, usporediti i otplesati više plesova navedenog područja. Uz ponuđenu glazbenu pratnju objašnjenja i terenske snimke, moći će savladati plesne korake, a uz opise i slike razlikovati nošnje našičkog kraja od kraja 19. do sredine 20. stoljeća. Cilj realizacije programa edukacije je stvaranje i oblikovanje novih folklornih programa kao i adekvatna prezentacija tradicijske baštine na sceni.

Seminar će se održati u Našicama 18. i 19. 5. 2024. u prostorima dvorca Pejačević Trg dr. Franje Tuđmana 5, Našice (ulaz sa istočne strane od HEP-a) s početkom u 10.00 sati. Dolazak je moguć od 9.30 sati.

 

Voditelji seminara su Duško Topić, glazbeni pedagog i folklorist, i Miroslav Šarić, muzejski djelatnik, umjetnički voditelj i koreograf. Seminar je dio programa Međunarodne smotre folklora Zagreb čija tema su tradicije Šokaca kao dio UNESCO-ovih kulturnih prostora te doprinos HSK-a u obilježavanju hvalevrijedne 135. obljetnice rada HKD-a „Lisinski“.

 

SATNICA seminara je sljedeća:

 

Subota, 18. 5. 2024.

(Dvorac Pejačević; Trg dr. Franje Tuđmana 5, Našice)

 

10:00 – 10:30     Našice i našički kraj u prostoru i vremenu - predavanje

10:30 – 13:00     Glazbena radionica - Folklorno pjevanje kao sastavni dio narodnih plesova

13:00 – 14:30     Pauza za ručak

14:30 – 15:15     Scenska primjena folklora

15:20 – 17:30     Plesna radionica – Šetana kola našičkog kraja

 

18:00 – otvorenje izložbe „135 godina čuvamo baštinu“- iz fundusa „HKD-a Lisinski“ Našice

 

Nedjelja 19. 5. 2024.

(Dvorac Pejačević; Trg dr. Franje Tuđmana 5, Našice)

 

10:00 – 11:30     Tradicijsko odijevanje našičkog kraja i scenska primjena narodnih nošnji

11:30 – 13:00     Plesna radionica – Plesovi našičkog kraja

13:00 – 13:15     Podjela potvrda o sudjelovanju

PRIJAVNICA

Za seminar se mogu prijaviti svi zainteresirani. Ispunjenu prijavnicu potrebno je poslati elektronskom poštom na ples@hrsk.hr najkasnije do 15. svibnja 2024.

KOTIZACIJA

Za sve članice Hrvatskog sabora kulture i njihove članove seminar je BESPLATAN.

Sudionici Seminara iz udruga koje nisu članice Hrvatskog sabora kulture dužni su najkasnije do

  1. 5. 2024. uplatiti kotizaciju u iznosu od 60,00 €. Prilikom plaćanja kotizacije, molimo da unutar rubrika uplate navedete sljedeće podatke:

Uplatitelj: Ime i prezime/Naziv uplatitelja

Poziv na broj: OIB uplatitelja

Svrha doznake: 3. Seminar za voditelje folklornih skupina – ime i prezime polaznika

Podaci o HSK-u:

Hrvatski sabor kulture, Ulica kralja Zvonimira 17, 10 000 Zagreb, OIB: 45263394181

Broj žiro računa (IBAN): HR7223600001101534566 (Zagrebačka banka)

Potvrdu o uplati potrebno je poslati e-mailom (ples@hrsk.hr).

 

OBVEZNICI JAVNE NABAVE (škole, vrtići, knjižnice, učilišta i sl.), koji će svojim zaposlenicima

financirati sudjelovanje na seminaru, a kojima je potrebno dostaviti e-račun za uplaćenu kotizaciju,

trebaju slijediti sljedeće korake:

  1. ispuniti prijavnicu za svakog zaposlenika zasebno (ukoliko će sudjelovati više zaposlenika istog poslodavca)
  2. izvršiti uplatu kotizacije (60,00 € po sudioniku) prema gore navedenim podacima

za uplatu kotizacije

  1. ispunjenu/e prijavnicu/e i potvrdu uplate kotizacije poslati elektronskom poštom na e-mail:

ples@hrsk.hr najkasnije do zadnjeg dana prijave

  1. e-račun će poslodavcu biti dostavljen putem sustava za e-račune nakon realiziranog seminara

 

Napomena: U slučaju da polaznik ne prisustvuje seminaru, uplaćena kotizacija se ne vraća jer se s

istom sufinanciraju troškovi Seminara.

 

SMJEŠTAJ I PREHRANA (o trošku polaznika seminara):

Smještaj i prehranu polaznika organiziraju i pokrivaju sami polaznici. Informacije o mogućim smještajnim objektima pronađite na web stranicama Turističke zajednice Grada Našica:

https://tznasice.hr/

Za prehranu je moguće koristiti različite objekte u neposrednoj blizini mjesta održavanja seminara.

 

OSTALO

Molimo ponijeti udobnu i praktičnu obuću za ples te pribor za pisanje.

Molimo Vas da spomenute informacije i prijavnicu za seminar proslijedite zainteresiranima.

Za sva pitanja i informacije vezane uz seminar slobodno se obratite e-mailom Valentini Dačnik, stručnoj suradnici za plesnu kulturu pri HSK, putem e-maila na ples@hrsk.hr  ili telefonom: 01 4556 877; 095 4556 877.


Izvor: Turistička zajednica Grada Našice

Poziv na seminar

Prijavnica za seminar

DUŠKO TOPIĆ glazbenu je naobrazbu stekao u Srednjoj glazbenoj školi „Franjo Kuhač“ i na Muzičkoj akademiji Zagreb -Područno odjeljenje Osijek. Od 1967. godine član je orkestra KUD - a "Milica Križan", današnji "Osijek 1862.". Za glazbenog voditelja društva postavljen je 1972. godine, a tu dužnost obavlja i danas, dakle punih 45 godina. U isto vrijeme 33 godine je umjetnički glazbeni voditelj HKUD-a „Valpovo 1905“.

Kroz pedagoški rad u osnovnoj školi u Bizovcu  te radeći u raznim kulturno-umjetničkim društvima odgojio je više stotina mladih tamburaša, a zapažene rezultate postigao je i kao vokalni pedagog. Bavi se skupljanjem narodnih napjeva, njihovim melografiranjem i obradama za folklorni zbor,  tamburaški orkestar i male sastave. Autor je knjige "Maramica s granama – Folklorna glazba Valpovštine" te fotomonografije HKUD - a „Valpovo 1905“ tiskane povodom 100 godina postojanja ovog društva. Dugogodišnji je predavač na različitim seminarima tamburaške glazbe i folklornog pjevanja, a zapaženo je i njegovo članstvo  u  stručnim prosudbenim komisijama na brojnim folklornim smotrama i sličnim manifestacijama širom Hrvatske i u inozemstvu. Dobitnik je više stručnih i društvenih nagrada i priznanja, među kojima se ističe Nagrada Osječko-baranjske županije za životno djelo u oblasti kulture dodijeljena povodom 50 godina aktivnog djelovanja u HKUD „Osijek 1862.“

MIROSLAV ŠARIĆ rođen je u Našicama gdje završava osnovnu i srednju školu. Od djetinjstva pokazuje interes za folklor i tradicijsku baštinu. Kao četrnaestogodišnjak počinje proučavati tradicijsko odijevanje, običaje, arhitekturu, pjesme i plesove. Područje interesa mu je i sakralna baština. Uz navedeno, strastveni je sakupljač narodnih nošnji i ostalih tradicijskih predmeta pa njegova zbirka broji više od 2000 primjeraka. Primarno istražuje našički kraj, ali i orahovačko, slatinsko i donjomiholjačko područje te Požešku kotlinu.

Pohađao je Školu hrvatskog folklora i Seminar panonske zone u Vinkovcima,  gdje je poslije i predavao. Predavao je i na seminarima u organizaciji Hrvatskog sabora kulture. Nastavio se educirati i na drugim seminarima o folklornom plesu i tradicijskoj baštini. Vodio je folklorne skupine na području Grada Našica, Grada Slatine, Grada Orahovice i Grada Požege, a trenutno je voditelj KUU "Voćin" Voćin, HKUD „Dika“ Slatina i HKD "Lisinski" Našice, gdje obnaša i dužnost predsjednika.

Tradicijsku baštinu promovira u sklopu manifestacija Grada Našica, ali i diljem Slavonije. Surađuje s obrazovnim i kulturnim ustanovama, gdje drži predavanja i organizira izložbe. Prva samostalna izložba „Kad cvatu bijeli ljiljani“ javnosti je predstavljena u Našicama (listopad 2022.), Belom Manastiru (studeni 2022.), Gorjanima (svibanj 2023.), Slatini (lipanj 2023.) i Ozlju (prosinac 2023.). S narodnim nošnjama našičkog kraja sudjeluje na revijama i osvaja zapažena mjesta. Na Radiju Našice uređivao je i vodio emisiju „Iz tradicijskog života“. Kontinuirano objavljuje radove u stručnim publikacijama. Njegov rad predstavljen je u emisijama HRT-a, Nove TV i RTL Televizije te u novinama i časopisima.

Član je Kulturnog vijeća Grada Našica, Povjerenstva za turizam i manifestacije Grada Našica, Ogranka Matice hrvatske u Našicama, Udruge za hrvatsku povjesnicu Našice, Hrvatskog etnološkog društva, Muzejske udruge Istočne Hrvatske, Hrvatskog muzejskog društva, ICOM-a i ostalih udruga. Dobitnik je Nagrade Grada Našica 2014. godine, za izniman doprinos i dostignuća na području tradicijske kulture. Hrvatski sabor kulture dodijelio mu je srebrnu i brončanu diplomu zbog dugogodišnjeg aktivnog djelovanja na području tradicijske kulture. U Zavičajnom muzeju Našice radi kao muzejski tehničar.

 

VRH