HRSK

Folklorni seminar u Zagrebu

Hrvatski sabor kulture započinje sezonu edukativnih programa u području folklorne umjetnosti u 2025. organizacijom dvodnevnog seminara za voditelje i članove folklornih skupina, društava i udruga na temu: „Sedmokorak i scenska primjena folklora“. 

Seminar će se održati u Zagrebu 22. i 23. ožujka 2025. na adresi Ulica kralja Zvonimira 17 (velika dvorana HSK—a). Oba dana program započinje u 10,00 sati. Dolazak je moguć od 9.30 sati.

Voditelj seminara je Ivan Ivančan, etnograf, voditelj i folklorist.

Dvodnevni program obuhvatit će teorijska izlaganja, prezentaciju odabranih primjera tradicijske baštine različitih krajeva Europe i Republike Hrvatske te praktičan rad voditelja sa sudionicima. Cilj realizacije programa edukacije je stvaranje i oblikovanje novih folklornih programa kao i adekvatna prezentacija tradicijske baštine na sceni.

 

SATNICA seminara je sljedeća:

 

Subota, 22. 3. 2025.

 

10:00 – 10:30     Iz povijesti plesa: Siebenschritt, Sedmokorak - sedam plesnih koraka

10:40 – 14:00     Plesna radionica- hrvatske inačice plesa Siebenschritt uz glazbene primjere (Jelenje, Kršan, Kupljenovo, Osijek, Veliko Trgovišće, Župa Dubrovačka, Hvar, Metković)

14:00 – 15:30     Pauza za ručak

15:30 – 17:00     Scenska primjena folklora, osnove koreografije i metodika rada s folklornim skupinama

17:00 – 18:00     pitanja i odgovori

 

Nedjelja 23. 3. 2025.

 

10:00 – 11:30   Koreografska radionica

11:40 – 11:45   Pauza

11:45 – 13:00   Prezentacija i analiza

Podjela potvrda o sudjelovanju

 

PRIJAVNICA

Za seminar se mogu prijaviti svi zainteresirani. Ispunjenu prijavnicu potrebno je poslati elektronskom poštom na ples@hrsk.hr najkasnije do 20. ožujka 2025.

 

KOTIZACIJA

Za sve članice Hrvatskog sabora kulture i njihove članove seminar je BESPLATAN.

Sudionici Seminara iz udruga koje nisu članice Hrvatskog sabora kulture dužni su najkasnije do

  1. 3. 2025. uplatiti kotizaciju u iznosu od 60,00 €. Prilikom plaćanja kotizacije, molimo da unutar rubrika uplate navedete sljedeće podatke:

Uplatitelj: Ime i prezime/Naziv uplatitelja

Poziv na broj: OIB uplatitelja

Svrha doznake: 1 Seminar za voditelje folklornih skupina – ime i prezime polaznika

Podaci o HSK-u:

Hrvatski sabor kulture, Ulica kralja Zvonimira 17, 10 000 Zagreb, OIB: 45263394181

Broj žiro računa (IBAN): HR7223600001101534566 (Zagrebačka banka)

Potvrdu o uplati potrebno je poslati e-mailom (ples@hrsk.hr).

 

OBVEZNICI JAVNE NABAVE (škole, vrtići, knjižnice, učilišta i sl.), koji će svojim zaposlenicima

financirati sudjelovanje na seminaru, a kojima je potrebno dostaviti e-račun za uplaćenu kotizaciju,

trebaju slijediti sljedeće korake:

  1. ispuniti prijavnicu za svakog zaposlenika zasebno (ukoliko će sudjelovati više zaposlenika istog poslodavca)
  2. izvršiti uplatu kotizacije (60,00 € po sudioniku) prema gore navedenim podacima

za uplatu kotizacije

  1. ispunjenu/e prijavnicu/e i potvrdu uplate kotizacije poslati elektronskom poštom na e-mail:

ples@hrsk.hr najkasnije do zadnjeg dana prijave

  1. e-račun će poslodavcu biti dostavljen putem sustava za e-račune nakon realiziranog seminara

Napomena: U slučaju da polaznik ne prisustvuje seminaru, uplaćena kotizacija se ne vraća jer se s

istom sufinanciraju troškovi Seminara.

 

SMJEŠTAJ I PREHRANA (o trošku polaznika seminara):

Smještaj i prehranu polaznika organiziraju i pokrivaju sami polaznici. Informacije o mogućim smještajnim objektima pronađite na web stranicama Turističke zajednice Grada Zagreba: https://www.tzgz.hr/.

Za prehranu je moguće koristiti različite objekte u neposrednoj blizini mjesta održavanja seminara.

 

OSTALO

Molimo ponijeti udobnu i praktičnu obuću za ples te pribor za pisanje. Kako je jedna od tema i osnove koreografije razmislite o točkama koje izvodite i priredite pitanja za voditelja.

 

Molimo Vas da spomenute informacije i prijavnicu za seminar proslijedite zainteresiranima. 

Za sva pitanja i informacije vezane uz seminar slobodno se obratite e-mailom Valentini Dačnik, stručnoj suradnici za plesnu kulturu pri HSK, putem e-maila na ples@hrsk.hr  ili telefonom: 01 4556 877; 095 4556 877

BIOGRAFIJA VODITELJA SEMINARA

Životni i profesionalni put IVANA IVANČANA obilježilo je odrastanje u folkloraškoj obitelji. Tijekom njegova umjetničkog vođenja Ansambla LADO na repertoar je postavljeno više od 40 koreografija i više od četiri stotine glazbenih brojeva svjetovnog i sakralnog karaktera raznih autora. Obnovljen je i cjelokupan hrvatski plesni repertoar. Pripremio je stotine cjelovečernjih i manjih (plesnih, vokalno-instrumentalnih, instrumentalnih i  vokalnih) programa za domaće i inozemne turneje, ljetne turneje i posebne prigode. Kreirao je tridesetak tematskih cjelovečernjih koncerata, među kojima su najznačajniji "Gala koncert u povodu 50. obljetnice ansambla", "Na moru i kraju" , "Hod kroz god", "Dragi naš KAJ", "Šokački sastanak", "Lipi naši škoji", "LADO, hrvatsko nacionalno blago (UNESCO)" i "Iz kajkavskih krajeva". Koncipirao je ili inicirao tridesetak kompaktnih ploča, a na dvadesetak je bio  glazbeni producent, primivši 9 Porina. Uz izniman angažman na promicanju hrvatske tradicijske kulture kroz profesionalni ansambl, Ivan Ivančan poticao je suradnju s amaterskim i  profesionalnim folklornim ansamblima u zemlji i inozemstvu. Tijekom terenskih istraživanja obilazio je i otkrivao pučke folklorne  skupine i pratio smotre na kojima su nastupali. Kao stručni suradnik i koreograf radio je na HRT-u, filmu i u kazalištu. Dugogodišnji je član stručnih odbora raznih smotri folklora širom Hrvatske i predsjednik Stručnog odbora Vinkovačkih jeseni. Predavao je na Školi folklora Hrvatskog sabora kulture - Hrvatske matice iseljenika, te pripremao i vodio seminare  folklora u Hrvatskoj, Švedskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Kanadi, Australiji i Japanu. Surađivao je s folklornim odjelom Škole za klasični balet kao predavač folklornog pjevanja, osnova koreografije i scenske primjene folklora.  Kao vanjski suradnik predavao je predmet "Scenski pokret - narodni plesovi" na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu.


Prijavnica

Poziv na seminar

VRH