Hrvatski sabor kulture poziva Vas na drugi dio stručne edukacije na temu puhačkih orkestara pod vodstvom skladatelja i dirigenta Ivana Josipa Skendera. Nakon tematike aranžiranja za puhačke orkestre koju smo obrađivali 10., 11. i 17. travnja, drugi dio seminara posvetit ćemo temi STUDIRANJA NOVE PARTITURE ZA DIRIGENTE PUHAČKIH ORKESTARA.
Seminar će biti održan u ONLINE okruženju dana 18. i 19. lipnja 2021. uz materijalnu potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Seminar je koncipiran kao interaktivna glazbena radionica koja će biti održana uživo putem ZOOM aplikacije u 2 termina.
OPIS PROGRAMA:
Najveći dio dirigentskog posla je studij partiture – formalna i glazbena analiza, predviđanje poteškoća pri radu s orkestrom te kako im pristupiti, priprema za dirigiranje (mnemotehnika, obilježavanje partiture, učenje napamet). Pristup modernoj partituri uvijek predstavlja novi izazov, jer se radi o skladbama koje često nisu snimljene te predložak ne postoji i izvedba ovisi isključivo o dirigentskoj pripremi i tumačenju partiture. Tijekom dvodnevne edukacije posvetit ćemo se primjerima manje poznatih skladbi za puhačke orkestre hrvatskih skladatelja.
Cilj seminara omogućiti je rijetko dostupnu edukaciju i program stručnog usavršavanja dirigenata puhačkih orkestara, čime se želi pomoći njihovom radu u cilju unaprjeđenja rada orkestara i afirmacije amaterske glazbene scene koja čini važan dio hrvatske kulture. Uz stručnu pomoć oko dirigentske tehnike i pripreme za rad s orkestrom, poseban naglasak bit će na upoznavanju s literaturom hrvatskih skladatelja čime se želi proširiti repertoar puhačkih orkestara.
RASPORED RADA:
PETAK, 18. lipnja 2021.1. termin: 18,00 - 20,30 h
- Analiza partiture, rad na partituri
- Rad s polaznicima – pitanja i odgovori
SUBOTA, 19. lipnja 2021.
2. termin: 9,00 - 11,30 h
- Analiza partiture, rad na partituri
- Rad s polaznicima – pitanja i odgovori
(Napomena: Sudionici mogu priložiti partiture kojima se sami bave)
NAPOMENE:
• Seminar je namijenjen svim zainteresiranim polaznicima.• Nakon održanog seminara, sudionici će dobiti elektroničke potvrde o sudjelovanju na seminaru.
KAKO SUDJELOVATI – NAČIN PRIJAVE I REALIZACIJE SEMINARA:
• Online seminar bit će realiziran putem ZOOM aplikacije (https://zoom.us).
• Za prijavu je potrebno, najkasnije do 17. lipnja 2021. putem računala ispuniti „Prijavnicu za seminar“ klikom na poveznicu: https://bit.ly/3cvMIaB
• Prijavljeni sudionici na e-mail naveden u prijavi primit će „Potvrdu registracije“ sa svim informacijama i poveznicom za pristup seminaru.
• Za sudjelovanje na seminaru, poželjno je da svaki sudionik na svoje računalo brzo i jednostavno instalira ZOOM aplikaciju klikom na poveznicu: https://zoom.us/support/download.
Ukoliko sudionik ne instalira ZOOM aplikaciju unaprijed, instalacija aplikacije bit će pokrenuta automatski prilikom pristupa seminaru.
• Svim prijavljenim sudionicima bit će omogućena tehnička pomoć za uspješno pridruživanje i praćenje online seminara. HSK stručna služba bit će dostupna prije početka održavanja seminara na poveznici za pridruživanje seminaru navedenoj u potvrdi registracije ili pozivom na broj 095/4621 737 (Srđana Vrsalović).
• Za sve članice Hrvatskog sabora kulture koje su podmirile članarinu, sudjelovanje na seminaru je BESPLATNO.
• Sudionici seminara koji nisu članovi Hrvatskog sabora kulture dužni su uz prijavu, najkasnije do 17. lipnja 2021. uplatiti kotizaciju u iznosu od 250 kn.
VAŽNO: Seminaristi koji su pohađali prvi dio seminara posvećen aranžiranju za puhačke orkestre dana 10., 11. i 17. travnja i platili kotizaciju - > NISU DUŽNI PONOVNO PLAĆATI KOTIZACIJU.
Podaci o HSK-u:
Broj žiro računa (IBAN): HR7223600001101534566 (Zagrebačka banka)
Hrvatski sabor kulture, Ulica kralja Zvonimira 17, 10 000 Zagreb, OIB: 45263394181.
Uplatitelj: Ime i prezime/Naziv uplatitelja
Poziv na broj: OIB (uplatitelja)
Svrha doznake: Seminar „GLAZBENI SEMINAR ZA DIRIGENTE PUHAČKIH ORKESTARA“ 2021. - Navesti ime i prezime polaznika
Potvrdu uplaćene kotizacije molimo dostaviti na e-mail prodaja@hrsk.hr najkasnije do 17. lipnja 2021.
OBVEZNICI JAVNE NABAVE (škole, vrtići, knjižnice, učilišta i sl.), koji će svojim zaposlenicima financirati sudjelovanje na online seminarima, a kojima je potrebno dostaviti e-račun za uplaćenu kotizaciju, trebaju slijediti sljedeće korake:
1. ispuniti prijavni obrazac na: https://bit.ly/3cvMIaB
• ispuniti za svakog zaposlenika zasebno, ukoliko će sudjelovati više zaposlenika istog poslodavca
• navesti e-mail adresu zaposlenika kojoj zaposlenik može pristupiti i izvan radnog vremena i radnog mjesta poslodavca (preporučamo osobne e-mail adrese zaposlenika –> ne koristiti istu e-mail adresu za sve zaposlenike jer se iste međusobno poništavaju prilikom prijave)
• u rubrici „OIB uplatitelja“ upisati OIB poslodavca
2. izvršiti uplatu kotizacije (250,00 kn po sudioniku)
• prilikom plaćanja navesti podatke za plaćanje ranije navedene u ovom pozivu
• potvrdu uplaćene kotizacije i (skeniranu) narudžbenicu dostaviti na e-mail prodaja@hrsk.hr najkasnije do zadnjeg dana navedenog za prijave
3. zaprimiti e-račun nakon održane online radionice
• e-račun će biti dostavljen poslodavcu putem sustava za e-račune par dana nakon realizacije online radionice
Napomena: Ako polaznik iz objektivnih ili subjektivnih razloga ne prisustvuje online seminaru, uplaćena kotizacija se ne vraća jer se sredstvima od kotizacija sufinanciraju troškovi održavanja seminara.
O VODITELJU
Ivan Josip Skender rođen je u Varaždinu 1981. godine. Opću gimnaziju i srednju glazbenu školu u Varaždinu upisuje sa samo 12 godina. Nakon mature 1997. godine upisao je studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Željka Brkanovića kao najmlađi student kompozicije u povijesti Akademije. Godine 1999. upisao je paralelni studij dirigiranja u klasi prof. Vjekoslava Šuteja. Usavršavao se na seminarima i radionicama iz dirigiranja (KlausArp, Bertrand de Billy, ZubinMehta i dr.) i kompozicije (Michael Jarell, Joszef Soproni). Dobitnik je Rektorove nagrade za skladbu "Heads and Tails". Od 2010. do 2012. pohađao je dvogodišnji postdiplomski studij orkestralnog dirigiranja u Beču u klasi prof. Uroša Lajovica. Skladbe su mu izvođene u gotovo svim zemljama zapadne i srednje Europe, te u SAD, Kanadi i Meksiku. 2011. godine je skladao svoje najopsežnije djelo, operu Šuma Striborova koja je praizvedena u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci u sklopu Muzičkog biennala Zagreb, te je doživjela brojne izvedbe u samo godinu dana svog postojanja. Bio je prvi skladatelj - predstavnik Hrvatske na europskom multimedijskom festivalu MusMA (MusicMasters on Air) 2012. Laureat je stipendije "Rudolf i Brigita Matz" za mlade skladatelje.
Kao dirigent surađivao je sa brojnim hrvatskim i stranim orkestrima i zborovima (Simfonijski orkestar austrijske radiotelevizije, Canadian Sinfonietta, operni ansambl Staatsheatera u Braunschweigu, Hrvatski barokni ansambl, Zagrebačka filharmonija, Varaždinski komorni orkestar, ansambl Nacionalne Opere i Baleta Tirana, Dubrovački simfonijski orkestar, Karlovački komorni orkestar, Zagrebački orkestar mladih, Zbor i orkestar HRT, Akademski zbor Bazilike Srca Isusova u Zagrebu Palma). Zbor Palma je pod njegovim vodstvom osvojio prvu nagradu na državnom natjecanju pjevačkih zborova u Zagrebu 2006., 2008., 2010. i 2012. te posebnu nagradu Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu skladbe hrvatskog autora 2008. Na međunarodnom festivalu zborova u Ohridu 2009. i na međunarodnom festivalu zborova u Pragu 2011. osvaja prve nagrade i posebne nagrade žirija. Bio je jedan od pokretača i prvi zborovođa Djevojačkog zbora Hrvatske 2011. U dirigentskoj karijeri osobito je posvećen izvedbama i praizvedbama skladbi suvremenih hrvatskih autora, a 2012. članovi ansambla za suvremenu glazbu Cantus izabrali su ga za stalnog dirigenta.
Od 2005. do 2014. zaposlen je u Operi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu na mjestu zborovođe te sudjeluje u svim opernim produkcijama kao zborovođa, asistent ili dirigent. Godine 2009. postao je asistent prof. Uroša Lajovica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. U bečkom Musikvereinu debitirao je 2011. godine, a u Operi Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu 2012. s operom Ljubavni napitak Gaetana Donizettija. Iste godine ravna premijerom opere "Schustervon Delft" Blagoja Berse, za čiju je pripremu, redakciju partiture i izvedbu primio nagradu Društva sveučilišnih nastavnika u Zagrebu. Debitirao je u Stattstheateru u Braunschweigu (Njemačka) 2016. godine izvedbom opere "Tosca". Vršio je dužnost umjetničkog ravnatelja Opere HNK u Zagrebu za opernu sezonu 2013./2014. Od 2014. do 2019. zaposlen je na funkciji dirigenta Opere HNK u Zagrebu. Na muzičkoj akademiji zaposlen je na mjestu docenta na odsjeku za dirigiranje, udaraljke i harfu. Dobitnik je nagrade "Stjepan Šulek" za kompoziciju 2017. godine za skladbu "Phantasmagoria". Bio je član više povjerenstava za natjecanja i smotri hrvatskog glazbenog amaterizma.
***
Za sve dodatne informacije o online seminaru i realizaciji, kao i informacije u slučaju interesa za učlanjenjem u HSK možete kontaktirati gđu Srđanu Vrsalović putem e-maila na glazba@hrsk.hr ili telefonom na 095/4621 737.