Hrvatski sabor kulture uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH nastavio je s organizacijom online plesnih seminara. Ovog puta tema je bila „Ninjability – preciznost, propriocepcija i tišina“. Riječ „ninja“ izvedena je iz znakova japanskog pisma „nin“ i „ja“. Riječ „Nin“ izvorno znači „ustrajati“, no tijekom vremena dobila je i druga značenja poput „sakriti“ i „kretati se neprimjetno“. Nadalje, „ja“ u japanskom je i forma riječi „sha“ što bi značilo „osoba“. Ova radionica posvećena je svjesnosti o vlastitom tijelu i okolini te situacijama kojima se izlažemo. Kroz nečujno kretanje i suspenziju pri udaru/doskoku uistinu brinemo o zdravlju naših zglobova, vezivnog tkiva, mišića i kože.
Online seminar je bio namijenjen voditeljima plesnih skupina, plesnim pedagozima, koreografima i plesačima, a okupio je 8 sudionica iz Zagreba, Šibenika i Čakovca.
PROGRAM ONLINE SEMINARA „Ninjability – preciznost, propriocepcija i tišina“
- Realizacija online seminara se odvijala tijekom 3 dana, (25. – 27. 8. 2020) u večernjem terminu od 18 do 19.30 sati.
- Uključila je teorijski i praktični dio kroz koji su sudionice vodili Nikola Orešković i moderatorica online seminara Valentina Dačnik, stručna suradnica HSK-a.
- Sudionici su online seminar pratili uživo putem ZOOM aplikacije zbog trenutne situacije i pandemije uzrokovane koronavirusom.
- Po uspješno završenom online seminaru svi sudionici su dobili potvrde o sudjelovanju na e-mail naveden u prijavi.
Kroz primjenu principa naučenih na radionici u vlastitoj kretačkoj praksi, voditelji su poboljšali posturu tijela, osjećaj lakoće pokreta te opći osjet ravnoteže. Nakon usvajanja ninjability koncepta, više pažnje su posvećivali suspenzijama i transferu energije pri kretanju, pogotovo pri izvedbi akrobatskih elemenata. Nove pokrete usvajali su brže zbog boljeg razumijevanja biomehanike.
1. DAN: 25. 8. 2020.: 18:00 – 19:30
- uvod u temu: ninjability – podno kretanje i biomehanika
- biomehanika podnog kretanja – načini prijenosa energije. Oblici kretanja kroz kolutove i četveronoške
- kretanja sa zadatkom, korištenje svakodnevnih objekata (stol, stolac, zid, štap...)
- razvijanje preciznosti pokreta kroz igre sa zadacima
2. DAN: 26. 8. 2020.: 18:00 – 19:30
- vježbe za razvoj osjeta ravnoteže – zatvorenih i otvorenih očiju. Osnovna akrobatika (korištenje poda i zida)
- inverzije kroz igru uz pomoć zida i svakodnevnih objekata. Razumijevanje suspenzije
-
- razvijanje preciznosti pokreta kroz igre sa zadacima
3. DAN: 27. 8. 2020.: 18:00 – 19:30
- biomehanika hodanja – točke upora. Prebacivanje težine. Shvaćanje centra težišta
- djelomično izoliranje osjeta sluha kroz vježbe zatvorenim očima. Sinhronizacija donjih i gornjih ekstremiteta.
- razumijevanje impulsa pokreta. Kretanja sa zadatkom. Spajanje elemenata iz predhodnih sati u tečnu cjelinu
- rekapitulacija teme. Ključne točke. Ponavljanje naučenih elemenata. Osvrt na zadatke i igre
O VODITELJU
Nikola Orešković svoje je dugogodišnje trenersko iskustvo, te iskustvo u radu s ljudima različitih profesija stekao kroz razne oblike fizičkih aktivnosti. 14 godina aktivno se bavio taekwondoom (nositelj majstorskog zvanja 3. dan). Suosnivač je i član prvog hrvatskog Martial Arts Tricks demo teama „X-OUT“. Uz borilačke vještine, bavi se suvremenim plesom, handbalancingom, cirkusom i akrobatikom, te znanja iz različitih vještina spaja u vlastiti sistem treninga – fluid balance. Od 2002. godine aktivno se bavi capoeirom te podučava polaznike u Udruzi Amazonas i mentor je capoeira grupa u Ljubljani (SI) i Kuchingu (MY). Od 2005. godine aktivno se bavi kaskaderstvom. Radio je i kao vanjski suradnik na Kineziološkom Fakultetu na kolegiju akrobatike. Član je IMRC-a (Integrated movement research colective), UPUH-a (Udruge plesnih umjetnika Hrvatske) i HDFD-a (Hrvatskog društva filmskih djelatnika). Strastveni je putnik i proučavatelj svjetske baštine.