HRSK

Glazba / Puhački orkestri / Arhiva

20. Susret hrvatskih puhačkih orkestara/Natjecanje

13. i 14. svibnja 2006. u Selcu je održan 20. Susret hrvatskih puhačkih orkestara /Natjecanje.

 

 

Cilj ovog Susreta/Natjecanja ostvario se kroz međusobno upoznavanje, zbližavanje te prvenstveno prikaz dostignuća i najvrjednijih ostvarenja amaterskih puhačkih orkestara u Republici Hrvatskoj, razvijanje kritičkog odnosa prema glazbenim vrijednostima te poticanje glazbenog stvaralaštva i amaterskog rada uopće. 

Organizator je bio Hrvatski sabor kulture, suorganizatori: Grad Crikvenica, Turistička zajednica Primorsko-goranske županije, Turistička zajednica Selce, Jadran d.d. Crikvenica i Turistička agencija ''Novi – turist'', pokrovitelji: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Županija primorsko-goranska, a supokrovitelji: Grad Crikvenica, Turistička zajednica Primorsko-goranske županije i Turistička zajednica Selce. 

Natjecanju je prethodilo 13 regionalnih i županijskih smotri održanih Čakovcu, Garešnici, Karlovcu, Koprivnici, Kutini, Ludbregu, Metkoviću, Oroslavju, Požegi, Ravnoj Gori, Stankovu, Vodicama i Zagrebu na kojima je nastupilo sveukupno 58 puhačkih orkestara od kojih 8 u A-kategoriji, 25 u B-kategoriji i 25 orkestara u C-kategoriji. Selektor Dario Teskera odabrao je za Natjecanje 18 amaterskih puhačkih orkestara: Gradsku glazbu ''Klement Visković'' Metković, Gradsku glazbu Samobor, Gradsku glazbu ''Trenkovi panduri'' Požega, Gradski puhački orkestar Drniš, Gradski puhački orkestar Hrvatskih željeznica Varaždin, Gradski puhački orkestar Križevci, Hrvatski puhački orkestar Gradsku glazbu Imotski, Hrvatsko glazbeno društvo ''Biranj'' Kaštel – Lukšić, Limenu glazbu Belica, Limenu glazbu Lepoglava, Puhački orkestar DVD-a Domagović, Puhački orkestar Grada Karlovca, Puhački orkestar KUD-a ''Hartić'' Tisno, Puhački orkestar KUD-a ''Lira'' Kraljevec na Sutli, Puhački orkestar Općine Donji Kraljevec, Puhački orkestar Rozga , Šibensku narodnu glazbu te Vatrogasnu limenu glazbu Predavac. 

Nastupi orkestara odvijali su se 13. (orkestri C i B kategorije) i 14. svibnja  (orkestri A kategorije) tijekom kojih je nastupilo nešto manje od 1000 instrumentalista.   

Obvezna skladba za A kategoriju bila je skladba ''Simfonijsko kolo'' Jakova Gotovca u obradi Vilima Markovića, za B kategoriju ''Neretvanska suita'' Blaženka Juračića, a za C kategoriju ''Brački admirali'' skladatelja Marka Poklepovića. 

Natjecanje je započelo 13. svibnja 2006. u 17:00 sati svečanim mimohodom sudionika ulicama Selca i muziciranjem do Trga palih boraca na kojem su orkestri zajednički izveli skladbu: ''Victoria'' Marka Poklepovića koji je ujedno i dirigirao ovom izvedbom. 

Službeni dio Natjecanja započeo je istog dana u 18:00 sati u Domu kulture izvođenjem državne himne u izvedbi Puhačkog orkestra DVD-a Domagović, a pod umjetničkim ravnanjem Petra Fabijanića. 

Pozdravne riječi uputili su gradonačelnik Grada Crikvenice Božidar Tomašek, tajnik Hrvatskog sabora kulture Mirko Kovačević te predsjednik Turističke zajednice Primorsko-goranske županije i član poglavarstva Primorsko-goranske županije Damir Lončarić koji je ujedno i svečano otvorio ovogodišnje Natjecanje. 

Za vrijeme održavanja službenog programa u Domu kulture, tijekom subote i nedjelje, organizirano je sviranje orkestara u Selcu, Crikvenici te Novom Vinodolskom, a po slobodnom izboru programa samih orkestara.  U sklopu Natjecanja organizirana su i dvije tonske probe za sve orkestre sudionike Natjecanja. 

Svi koncertni programi orkestara snimljeni su na CD i DVD formatu za potrebe Hrvatskog radija, orkestara i Hrvatskog sabora kulture. 

Stručno povjerenstvo u sastavu Mo. Mladen Tarbuk (predsjednik), Dario Teskera prof.  i Šime Vulelija prof. dodijelilo je u A-kategoriji, Zlatnu plaketu Hrvatskom puhačkom orkestru Gradskoj glazbi Imotski, Srebrnu plaketu Hrvatskom glazbenom društvu ''Biranj'' Kaštel – Lukšić te Brončanu plaketu Gradskom puhačkom orkestru Hrvatskih željeznica Varaždin, Gradskom puhačkom orkestru Križevci, Šibenskoj narodnoj glazbi i Puhačkom orkestru Grada Karlovca. Priznanje Hrvatskog sabora kulture dobila je Gradska glazba Samobor. 

U B-kategoriji, Zlatnu plaketu osvojila je Limena glazba Lepoglava , Srebrnu plaketu Gradska glazba ''Klement Visković'' Metković, Gradski puhački orkestar Drniš, Limena glazba Belica , Brončanu plaketu Puhački orkestar KUD-a ''Hartić'' Tisno, Gradska glazba ''Trenkovi panduri'' Požega. Priznanje Hrvatskog sabora kulture dobila je Vatrogasna limena glazba Predavac. 

U C-kategoriji, Zlatna plaketa nije dodijeljena, Srebrnu plaketu osvojili su Puhački orkestar Rozga i Puhački orkestar DVD-a Domagović te Brončanu plaketu Puhački orkestar Općine Donji Kraljevec i Puhački orkestar KUD-a ''Lira'' Kraljevec na Sutli. 

Ekskluzivni sponzor ovogodišnjeg natjecanja ''EURO-UNIT Yamaha music Hrvatska'' dodijelio je najboljem orkestru A-kategorije Hrvatskom puhačkom orkestru Gradskoj glazbi Imotski saksofon Selmer Super Action 80 Series ll Alt i trubu YTR-1335 YAMAHA, najboljem orkestru u B-kategoriji Limenoj glazbi Lepoglava saksofon YAS -275 YAMAHA te najboljem orkestru u C-kategoriji Puhačkom orkestru Rozga veliki bass bubanj Yamaha MB426ES (marching bass) i nosač za bass bubanj Yamaha MBH825. Osim toga ''EURO-UNIT Yamaha music Hrvatska'' najboljim orkestrima u A, B i C kategoriji dodijelio je i Zlatne plakete EURO – UNIT. U okviru 20. Susreta hrvatskih puhačkih orkestara/Natjecanja ''EURO-UNIT Yamaha music Hrvatska'' predstavio je svoj prodajni asortiman za puhačke orkestre, organizirao seminar za voditelje orkestara i glazbare te vršio besplatan servis instrumenata za sve sudionike.

Programska knjižica

Bodovni rezultati svih selekcija

VRH