Završen 55. FHKA - NOMINACIJE I NAGRADE pripale su...

6 dana, 2 grada, 25 najboljih amaterskih predstava, radost igre na daskama koje život znače...

Jubilarni 55. Festival hrvatskih kazališnih amatera ove je godine igrao na pazinskim i vodičkim daskama koje život znače. Najbolje hrvatske amaterske skupine odigrale su najuspješnije predstave u Pazinu, od 8. do 10. svibnja i Vodicama, od 15. do 17. svibnja, a u okviru ovogodišnjeg FHKA u Vodicama je održan i 11. Međunarodni festival amaterskih kazališta „Jadran 2015.“ Svih 6 festivalskih dana budno je pratilo Prosudbeno povjerenstvo, a prema njihovoj odluci u svečanoj završnici u Vodicama proglašene su nominacije i dobitnici festivalskih nagrada...

Svečanom završnicom i dodjelom nagrada u nedjelju, 17. svibnja 2015. u Kulturnom centru Vodice završen je jubilarni 55. Festival hrvatskih kazališnih amatera.

Odlukom Prosudbenog povjerenstva u sastavu: Areta Ćurković, glumica, Zoran Mužić, redatelj i Igor Ružić, kazališni kritičar u svečanoj završnici najboljima su dodijeljene festivalske nagrade, a Povjerenstvo je dodijelilo i 2 posebne pohvale.

GALERIJU FOTOGRAFIJA pogledajte na dnu stranice.

NOMINACIJE I NAGRADE 55. FHKA

Za NAJBOLJU PREDSTAVU U CJELINI nominirane su predstave:

  1. Sluškinje u  izvedbi Dramske skupine eRKave i Udruge studenata povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu „Ivan Lučić - Lucius“ (tekst: Jean Genet  režija: Christian Jean – Michel Jalžečić i Nikolina Dominiković)
  2. 9 najgorih prekida svih vremena u izvedbi PAX-a – Amaterskog kazališta POU-a Samobor (tekst: Ian McWethy, režija: članovi ansambla)
  3. Vjerenice Studentskog teatra „Lero“ Dubrovnik (tekst: baština i sačuvani zapisi, režija: Davor Mojaš)

NAGRADA ZA NAJBOLJU PREDSTAVU 55. FHKA pripala je predstavi VJERENICE u izvedbi Studentskog teatra "Lero" Dubrovnik, režija: Davor Mojaš

 Za NAJBOLJU REŽIJU nominirani su:

  1. Christian Jean – Michel Jalžečić i Nikolina Dominiković – režija predstave Sluškinje u izvedbi Dramske skupine eRKave i Udruge studenata povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu „Ivan Lučić - Lucius“
  2. Članovi ansambla skupine PAX – Amaterskog kazališta POU-a Samobor – režija predstave 9 najgorih prekida svih vremena
  3. Davor Mojaš – režija predstave Vjerenice u izvedbi Studentskog teatra "Lero" Dubrovnik

NAGRADU ZA NAJBOLJU REŽIJU dobili su CHRISTIAN JEAN – MICHEL JALŽEČIĆ I NIKOLINA DOMINIKOVIĆ za režiju predstave Sluškinje u izvedbi Dramske skupine eRKave i Udruge studenata povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu "Ivan Lučić - Lucius"

 Za NAJBOLJI NOVI DRAMSKI TEKST ILI PRILAGODBU nominirani su:

  1. Marko Sabljaković za dramatizaciju i adaptaciju djela Joze Ivakića u predstavi Žedna ljubavi u izvedbi Kazališta „Mika Živković“ Retkovci
  2. Jelena Hadži-Manev za tekst predstave Možda… u izvedbi grupe „Drugačiji“ - Kazališne radionice Centra mladih Ribnjak
  3. Božidar Glavina za tekst predstave Regija u izvedbi Priločke amaterske scene

NAGRADU ZA NAJBOLJI DRAMSKI TEKST ILI PRILAGODBU dobio je MARKO SABLJAKOVIĆ za dramatizaciju i adaptaciju djela Joze Ivakića u predstavi ŽEDNA LJUBAVI u izvedbi Kazališta "Mika Živković" Retkovci

 Za najbolju GLAVNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:

  1. Đurđica Seleš za ulogu Ruže u predstavi Oporuka Dramske udruge KAJ, Zabok
  2. Zrinka Majstorović za ulogu Claire u predstavi Sluškinje Dramske skupine eRKave i Udruge studenata povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu „Ivan Lučić - Lucius“
  3. Dunja Vlahek za ulogu Anne Frank u predstavi „Dnevnik Anne Frank“ Gradskog kazališta Beli Manastir

NAGRADU ZA NAJBOLJU GLAVNU ŽENSKU ULOGU dobila je ZRINKA MAJSTOROVIĆ za ulogu CLAIRE u predstavi Sluškinje Dramske skupine eRKave i Udruge studenata povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu "Ivan Lučić - Lucius"

 Za najbolju GLAVNU MUŠKU ULOGU nominirani su:

  1. Vlado Kovač za ulogu Muža u predstavi Regija Priločke amaterske scene
  2. Božo Anić – Kaliger za ulogu Dalmatinca Roka u predstavi Ajme meni jadna ti sam Dramske sekcije Hrvatskog kulturnog društva „Napredak“ Knin
  3. Andrija Krištof za ulogu glavnog kuhara Frogija u predstavi Hamlet u pikantnom umaku Satiričkog kazališta Slavonski Brod

NAGRADU ZA NAJBOLJU GLAVNU MUŠKU ULOGU osvojio je VLADO KOVAČ za ulogu MUŽA u predstavi Regija Priločke amaterske scene

 Za najbolju SPOREDNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:

  1. Katica Štefančić za ulogu babe Mare u predstavi Žedna ljubavi Kazališta „Mika Živković“ Retkovci
  2. Adrian Bagarić za ulogu Gospođe u predstavi Sluškinje Dramske skupine eRKave i Udruge studenata povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu „Ivan Lučić - Lucius“
  3. Olja Crnobrnja za ulogu Olge u predstavi Majke Scene Sisak

NAGRADU ZA NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU ULOGU dobila je KATICA ŠTEFANČIĆ za ulogu babe Mare u predstavi Žedna ljubavi Kazališta „Mika Živković“ Retkovci

Za najbolju SPOREDNU MUŠKU ULOGU nominirani su:

  1. Zvonimir Kufek za uloge u predstavi 9 najgorih prekida svih vremena u izvedbi  Amaterskog kazališta POU-a Samobor - PAX
  2. Krešimir Tomljenović za ulogu Josine u predstavi Klupko Amaterskog kazališta Gospić
  3. Ilija Červen za ulogu majstora File Golubovića u predstavi Žedna ljubavi Kazališta „Mika Živković“ Retkovci

NAGRADU ZA NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU dobio je ZVONIMIR KUFEK za uloge u predstavi 9 najgorih prekida svih vremena u izvedbi Amaterskog kazališta POU-a Samobor - PAX

NAGRADA ZA NJEGOVANJE KULTURNE BAŠTINE dodijeljena je KAZALIŠTU „MIKA ŽIVKOVIĆ – RETKOVCI“ za predstavu Žedna ljubavi

NAGRADA ZA INVENTIVNOST pripala je KNJIŽEVNOM KRUGU PRELOG za predstavu Domaći češnjak i njegov stranjski brat

POSEBNE POHVALE

Prosudbeno povjerenstvo 55. FHKA dodijelilo je i 2 posebne pohvale:

BALETNOM STUDIJU JASTREBARSKO za afirmaciju baletne umjetnosti u kontekstu hrvatskog kazališnog amaterizma u predstavi Orašar

AMATERSKOM KAZALIŠTU POU-a SAMOBOR – PAX za kolektivnu igru glumačkog ansambla u predstavi 9 najgorih prekida svih vremena

PREPORUKA PROSUDBENOG POVJERENSTVA ZA NASTUP NA RAZGLEDNICI 5 HSK-a

1. odabir:

Predstava 9 najgorih prekida svih vremena u izvedbi Amaterskog kazališta POU-a Samobor – PAX

2. odabir:

Predstava Domaći češnjak i njegov stranjski brat u izvedbi Književnog kruga Prelog

Festivalu su prethodile županijske smotre i selektiranja koja su pratili izbornici Festivala: dr. sc. Dubravka Crnojević-Carić, Petra Jelača, teatrologinja i kazališna kritičarka, Zoran Mužić, redatelj, dr. sc. Sanja Nikčević, Gordana Ostović, dramatičarka i kazališna kritičarka, Igor Ružić, kazališni kritičar i prof. Joško Ševo, glumac. Odlukom selektora, od čak 180 prijavljenih, odabrane su 22 najbolje hrvatske predstave koje će biti odigrane na 55. FHKA-u.

Organizator 55. FHKA, kao i svih dosadašnjih godina je Hrvatski sabor kulture, suorganizatori su Pučko otvoreno učilište Pazin, Pučko otvoreno učilište Vodice i Maistra d.d., uz pokroviteljstvo Grada Vodica, supokroviteljstvo potpisuju Istarska i Šibensko-kninska županijaGrad Pazin i Turistička zajednica grada Vodica, a Festival se odvio i uz materijalnu potporu Ministarstva kulture RH i sponzorstvo Maistre d.d.

PROGRAMSKU KNJIŽICU prelistajte na

 http://issuu.com/hsk.martina.brumen/docs/hsk_2015_kazaliste_knjizica_web_fin

PROGRAMSKI LETAK Festivala s rasporedom svih predstava i PROGRAMSKU KNJIŽICU možete preuzeti i na dnu stranice, a raspored donosimo i u nastavku:

Laureati 55. FHKA - svečana završnica u Vodicama

FESTIVALSKI PROGRAM

PAZIN - Spomen dom

8. – 10. svibnja 2015.

PETAK, 8. svibnja 2015. 

18:00 – SVEČANO OTVARANJE

             Mješoviti pjevački zbor Roženice, Pazin

 Pozdravne riječi

18:30  Leonid Andrejev: ČOVJEKOV ŽIVOT

           Bjelovarsko kazalište – Skupina Bjelokaz 2

20:20  Jacques Vilfrid/Jean Girault: KONCESE (Koncesija)

*predstava na češkom jeziku

Češka beseda Daruvar – Dramska grupa ČB2 

21:45 – OKRUGLI STOL

            Spomen dom Pazin – Dvorana Istra

SUBOTA, 9. svibnja 2015.

10:00 – Robert Thomas: ZAMKA

            Kazalište JAK Mali Lošinj

13:30  Petar Iljič Čajkovski: ORAŠAR

            Baletni studio Jastrebarsko

17:00 – ŽEDNA LJUBAVI

prema motivima djela Joze Ivakića

Kazalište „Mika Živković“ - Retkovci         

19:30 – Aldo Niccolai: HAMLET U PIKANTNOM UMAKU

            Satiričko kazalište mladih Slavonski Brod

21:15  OKRUGLI STOL

Spomen dom Pazin – Dvorana Istra

NEDJELJA, 10. svibnja 2015.

12:15 – Miro Gavran: OPERACIJA SPOLA

            Dramska sekcija Doma za starije i nemoćne osobe „Sveti Antun“, Karlovac

13:15  Đurđica Seleš: OPORUKA

Dramska udruga KAJ, Zabok

15:00 – Marc Camoletti: PIDŽAMA ZA ŠESTERO

            Udruga kazališnih amatera - Gradsko kazalište Đurđevac

18:20 – Ren Draya: MAJKE

            Scena Sisak                      

19:30 – ZATVARANJE 1. DIJELA 55. FHKA

20:00 – OKRUGLI STOL

Spomen dom Pazin – Dvorana Istra

VODICE - Kulturni centar

15. – 17. svibnja 2015.

PETAK, 15. svibnja 2015.

17:30 – SVEČANO OTVARANJE

            Pozdravne riječi

18:00 – Ian McWethy: 9 NAJGORIH PREKIDA SVIH VREMENA

            PAX – Amatersko kazalište Pučkog otvorenog učilišta Samobor

20:00 – Jean Genet: SLUŠKINJE

            Dramska skupina ErKaVe i Udruga studenata povijesti 

Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu „I. Lučić - Lucius“

21:25 – Božidar Glavina: REGIJA

             Priločka amaterska scena

22:15  OKRUGLI STOL

            POU Vodice – Dvorana Lira

SUBOTA, 16. svibnja 2015.

9:30 – Jelena Hadži-Manev: MOŽDA…

           Kazališna radionica Centra mladih Ribnjak - Grupa "Drugačiji"

11:15 – Snežana Hižman: DOMAĆI ČEŠNJAK I NJEGOV STRANJSKI BRAT

             Književni krug Prelog

12:20 – Nada Lapić: O’Š, NE'Š,  DOLORI  SU  PRAVI  KEŠ

            Dramska udruga „Most“ Trilj

14:10 – Jasminka Petek Krapljan & Jasmin Novljaković: PISMA

            Amaterska kazališna družina „Kuntrata“, Sv. Filip i Jakov

15:30  Josip Podsečki: NA SUDU

            Dramska sekcija KUD-a „Josip Genc“ Bednja

18:00 – Albert Hackett & Frances Goodrich: DNEVNIK ANNE FRANK

            Gradsko kazalište Beli Manastir

19:45 – OKRUGLI STOL

            POU Vodice – Dvorana Lira

21:00 – Simon Gray: IGRE JE KONEC

            *predstava na slovenskom jeziku

            Kulturno društvo „Loški oder“, Škofja Loka – Slovenija

11. Međunarodni festival amaterskih kazališta JADRAN 2015.

NEDJELJA, 17. svibnja 2015.

9:00 – Davor Mojaš: VJERENICE

            Studentski teatar „Lero“, Dubrovnik

10:45 – Katarina Keser & Božo Anić-Kaliger: AJME MENI JADNA TI SAM

            Dramska sekcija Hrvatskog kulturnog društva „Napredak“ Knin

12:20 – Pero Budak: KLUPKO

             Amatersko kazalište Gospić – POU „Dr. Ante Starčević“ Gospić

14:15 – OKRUGLI STOL

            POU Vodice – Dvorana Lira

15:30 – Ariel Dorfman: DEATH AND THE MAIDEN

*predstava na engleskom jeziku

             The Turkey Theatre Troupe, Mađarska

11. Međunarodni festival amaterskih kazališta JADRAN 2015.       

17:45 – Sofoklo: ANTIGONA

            JU Katolički školski centar „Sv. Franjo“ Opća gimnazija Tuzla, BiH

11. Međunarodni festival amaterskih kazališta JADRAN 2015.

 19:00 – SVEČANA DODJELA NAGRADA I PRIZNANJA

              ZATVARANJE FESTIVALA

RASPORED ŽUPANIJSKIH SMOTRI I SELEKCIJA 2015.

*8. i 15. 3. – Karlovačka županija: Karlovac – selektor: Sanja Nikčević
*14. 3. – Primorsko-goranska ž.: Rijeka – selektor: Gordana Ostović
*14. 3. – Varaždinska ž.: Ludbreg – selektor: Joško Ševo
*21. 3. – Šibensko-kninska ž.: Vodice – selektor: Zoran Mužić
*21. 3. – Zadarska ž.: Sv. Filip i Jakov – selektor: Zoran Mužić
*21. i 23. 3.–Dubrovačko-neretvanska ž.: Korčula,Dubrovnik–selektor:Petra Jelača
*22. 3. – Ličko-senjska ž.: Gospić – selektor: Zoran Mužić
*26. 3. – Festival kazališnih amatera Čeških beseda – selektor: D. Crnojević-Carić
*27. 3. – Brodsko-posavska ž.: Slavonski Brod – selektor: D. Crnojević-Carić
*27. i 28. 3. – Vukovarsko-srijemska ž.: Bošnjaci i Retkovci – selektor: Igor Ružić
*29. 3. – Koprivničko-križevačka ž.: Đurđevac – selektor: Gordana Ostović
*28. i 29. 3. – Sisačko-moslavačka ž.: Sisak – selektor: D. Crnojević-Carić
*29. 3. – Osječko-baranjska ž.: Beli Manastir – selektor: Igor Ružić
*10. 4. – Bjelovarsko-bilogorska ž.: Bjelovar – selektor: Sanja Nikčević
*10. i 11. 4. – Zagrebačka ž.: Buševec – selektor: Gordana Ostović
*10., 11. i 12. 4. – Međimurska ž.: Prelog – selektor: Igor Ružić
*11. 4. – Krapinsko-zagorska ž. - selektor: Sanja Nikčević
*11. i 12. 4. – Splitsko-dalmatinska ž.: Trilj – selektor: Joško Ševo
*11. i 12. 4. – Grad Zagreb: Peščenica – selektor: D. Crnojević-Carić