DODJELOM NAGRADA I PRIZNANJA ZAVRŠEN 58. FHKA

Svečanom završnicom i dodjelom nagrada u vodičkom Kulturnom centru u nedjelju, 27. svibnja 2018. završeno je 58. izdanje Festivala hrvatskih kazališnih amatera koji već više od pola stoljeća prezentira najbolja dramska ostvarenja hrvatskih amaterskih kazališta i udruga. Najbolje hrvatske amaterske skupine iz 19 hrvatskih županija, odabrane u konkurenciji od 167 prijavljenih ansambala, odigrale su 23 najuspješnije predstave u Pazinu, od 11. do 13. svibnja i Vodicama, od 25. do 27. svibnja. Tko su laureati 58. FHKA te kome su pripale nominacije, nagrade i pohvale pročitajte u nastavku.

Svih 6 festivalskih dana budno je pratilo Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Jasna Palić Picukarić, glumica Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija, Marina Petković Liker, redateljica, prof. na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i Igor Ružić, kazališni kritičar, a prema njihovim odlukama u svečanoj završnici Festivala dodijeljene su festivalske nagrade.

NOMINACIJE I NAGRADE 
58. FESTIVALA HRVATSKIH KAZALIŠNIH AMATERA 

Za NAJBOLJU PREDSTAVU U CJELINI nominirane su predstave:
1. JAJE u izvedbi Dramskog studija Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac u režiji Sanje Hrnjak
2. STVARAN SVIJET OKO MENE Skupine Bjelokaz 1 Bjelovarskog kazališta u režiji Nikoline Marinić
3. ISPOD POVRŠINE u izvedbi Skupine „Kaotis teatralis“  Dramskog studija Ludens Teatra, Koprivnica u režiji Karla Kučande

NAGRADA ZA NAJBOLJU PREDSTAVU 58. FHKA pripala je Skupini „Kaotis teatralis“ Dramskog studija 
Ludens Teatra, Koprivnica za predstavu ISPOD POVRŠINE u režiji Karla Kučande

Za NAJBOLJU REŽIJU nominirani su:
1. Karlo Kučanda za režiju predstave Ispod površine u izvođenju Skupine „Kaotis teatralis“ Dramskog studija Ludens Teatra, 
Koprivnica
2. Đurđica Seleš za režiju predstave Zemlja u izvedbi Dramske udruge KAJ Zabok
3. Nikolina Marinić za režiju predstave Stvaran svijet oko mene Skupine Bjelokaz 1 Bjelovarskog kazališta 

NAGRADU ZA NAJBOLJU REŽIJU osvojio je:
Karlo Kučanda za režiju predstave Ispod površine u izvođenju Skupine „Kaotis teatralis“ Dramskog studija Ludens Teatra, Koprivnica

Za NAJBOLJI NOVI DRAMSKI TEKST ILI PRILAGODBU nominirani su:
1. Đurđica Seleš za tekst predstave Zemlja u izvedbi Dramske udruge KAJ Zabok
2. Marijan Grbavac i Petar Buljević za prilagodbu djela Tina Ujevića Malena mjesta srca moga (priča o Tinu Ujeviću) u izvedbi 
Gradskog kazališta „Mali princ“, Omiš
3. Stjepan Škvorc za dramski tekst Za domovinu u izvedbi Dramske sekcije KUU „Veseli Međimurci“, Čakovec

NAGRADA ZA NAJBOLJI DRAMSKI TEKST pripala je Stjepanu Škvorcu za dramski tekst Za domovinu u izvedbi 
Dramske sekcije KUU „Veseli Međimurci“, Čakovec

Za najbolju GLAVNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:
1. Barbara Starešinić Šolc za ulogu Novinarke u predstavi Intervju Češke besede Šibovac
2. Zdenka Kamenarić za ulogu Bare u predstavi Više sreće drugi put Zelinskog amaterskog kazališta ZAMKA
3. Anđela Fržop za ulogu Ona u predstavi Dvoje / Nemreš pobjeć od nedjelje Dramske amaterske družine POU-a Vodice

NAGRADA ZA NAJBOLJU GLAVNU ŽENSKU ULOGU dodijeljena je Anđeli Fržop za ulogu Ona u predstavi Dvoje / 
Nemreš pobjeć od nedjelje Dramske amaterske družine POU-a Vodice

Za NAJBOLJU GLAVNU MUŠKU ULOGU nominirani su:
1. Marijan Grbavac za ulogu Tina Ujevića u predstavi Malena mjesta srca moga Gradskog kazališta „Mali princ“, Omiš
2. Franjo Sedlar za ulogu Miške u predstavi Za domovinu Dramske skupine KUU „Veseli Međimurci“, Čakovec
3. Dubravko Šokčević za ulogu Đuke Begovića u predstavi Đuka Begović Gradskog amaterskog kazališta Županja

NAGRADU ZA NAJBOLJU GLAVNU MUŠKU ULOGU dobio je Franjo Sedlar za ulogu Miške u predstavi "Za domovinu" 
Dramske skupine KUU "Veseli Međimurci", Čakovec

Za NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU ULOGU nominirane su:
1. Damirka Vuković za ulogu Veronike u predstavi Izgubljena savjest Kazališne grupe Viktora Cara Emina, Rijeka
2. Danica Bejuk za ulogu Kume France u predstavi Više sreće drugi put Zelinskog amaterskog kazališta ZAMKA
Snježana Puljić za uloge Ruže i Babe Mare u predstavi Đuka Begović Gradskog amaterskog kazališta Županja

NAGRADA ZA NAJBOLJU SPOREDNU ŽENSKU ULOGU pripala je Snježani Puljić za uloge Ruže i Babe Mare u 
predstavi Đuka Begović Gradskog amaterskog kazališta Županja

Za NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU nominirani su:
1. Josip Grgić za ulogu Šime Begovića u predstavi Đuka Begović Gradskog amaterskog kazališta Županja
2. Ivan Nekić za ulogu Pire u predstavi Gostioničarka Mirandolina Satiričkog kazališta mladih Sl. Brod
3. Filip Vrbanec za ulogu Profesora u predstavi Gluha svadba Teatra Gaudeamus Centra KNAP, Zagreb

NAGRADU ZA NAJBOLJU SPOREDNU MUŠKU ULOGU dobio je Filip Vrbanec za ulogu Profesora u predstavi 
Gluha svadba Teatra Gaudeamus Centra KNAP, Zagreb

NAGRADE ZA NJEGOVANJE KULTURNE BAŠTINE pripale su:
Kazališnoj družini „Kolarin“ Dubrovnik za predstavu Novela od Stanca u režiji Paola Tišljarića
Hvarskom pučkom kazalištu za predstavu  Ribanje i ribarsko prigovaranje u režiji Marina Carića

NAGRADA ZA INVENTIVNOST nije dodijeljena

POSEBNA POHVALA POVJERENSTVA ZA KOLEKTIVNI RAD I IGRU u "Predstavi Hamleta u selu Mrduša Donja" u režiji 
Gordane Šelendić dodijeljena je Dramskom studiju „Petrinjski akordi“ POU-a Hrvatski dom Petrinja

Preporuka Povjerenstva za nastup na Razglednici 8 kulturno-umjetničkog amaterizma RH: 
1. odabir: ZA DOMOVINU u izvođenju Dramske skupine KUU „Veseli Međimurci“, Čakovec

2. odabir: ISPOD POVRŠINE Skupine „Kaotis teatralis“ Dramskog studija Ludens Teatra

Dobitnici festivalskih nagrada

PROGRAM FESTIVALA i sve o PREDSTAVAMA pronađite u PROGRAMSKOJ KNJIŽICI (OVDJE)

Pazin i Vodice bili su i ove godine mjesto susreta brojnih zaljubljenika u kazališnu umjetnost iz
Zagreba, Rijeke, Novigrada, Vodica, Sv. Filipa i Jakova, Hvara, Omiša, Dubrovnika, Gospića,
Karlovca, Pakraca, Petrinje, Zeline, Bjelovara, Koprivnice, Čakovca, Novog Marofa, Zaboka,
Peteranca, Šibovca, Slavonskoga Broda i Županje.

 

Materijalnu potporu Festivala u organizaciji Hrvatskog sabora kulture osigurali su Ministarstvo kulture RH, Grad Pazin, Turistička zajednica Središnje Istre, Šibensko-kninska županija, Grad Vodice i Turistička zajednica grada Vodica. Vrijednu suorganizaciju i ove godine pružili su POU Pazin, POU Vodice te Maistra d.d. kao suorganizator i sponzor.

ODABIR PREDSTAVA ZA FESTIVAL

Festivalu su prethodile županijske smotre ili pojedinačne selekcije (sukladno Pravilima FHKA),
na kojima su tijekom ožujka i travnja odigrane predstave prijavljene za 58. FHKA.
Županijske smotre pratili su eminentni hrvatski kazališni znalci - izbornici 58. FHKA.
Izbornici Festivala pogledali su sve prijavljene predstave i izabrali one najbolje za nastup na državom
nivou - 58. FHKA-u.

IZBORNICI FESTIVALA
Tatjana Bertok-Zupković, glumica
Alen Biskupović, teatrolog i kazališni kritičar
Dubravka Crnojević-Carić, glumica, redateljica, teatrologinja
Natalija Đorđević, glumica
Sanja Nikčević, teatrologinja i kazališna kritičarka
Gordana Ostović, dramatičarka i kazališna kritičarka
Igor Ružić, kazališni kritičar
Snježana Sinovčić-Šiškov, glumica
Draško Zidar, glumac