Vi ste ovdje:   Glazba / Zborovi / Susret

49. Susret hrvatskih pjevačkih zborova,Rovinj,8.-9.10.2016.

Susret hrvatskih pjevačkih zborova zborski je festival od nacionalne važnosti s dugogodišnjom tradicijom koji na godišnjoj razini okuplja najbolje hrvatske zborove s više od 500 pjevača. Ova razglednica hrvatskog zborskog amaterizma zamišljena je kao natjecanje i susret ljubitelja zborskog pjevanja koju Hrvatski sabor kulture kontinuirano održava od 1968. godine, s ciljem okupljanja i poticanja amatera i njihovog sustavnog razvoja.
49. izdanje Susreta održano je 8.-9. listopada 2016. godine, po prvi puta u Gradu Rovinju, uz pokroviteljstvo Istarske županije i materijalnu potporu Ministarstva kulture RH. Uz Hrvatski sabor kulture, organizaciju Susreta ove su godine potpisali Maistra d.d. i Hrvatsko društvo skladatelja, dok su supokrovitelji bili Grad Rovinj i Turistička zajednica Grada Rovinja. Susret je i ove godine snimio i medijski popratio Hrvatski radio.  

Programsku knjižicu Susreta možete prelistati na ovom linku

Na Susretu su nastupili zborovi koji su svoj nastup morali izboriti na županijskim smotrama u cijeloj Hrvatskoj, a među njima su:
Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec
Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac
Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci
Mješoviti pjevački zbor „Emil Cossetto“, Zagreb
Djevojački zbor „Cantus ante omnia“, Zagreb
Mješoviti pjevački zbor KUEU-e „Kaj“, Zlatar Bistrica
Mješoviti zbor KUD-a „Graničar“, Garešnica
Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić
Ženski zbor KUD-a „Učka“, Matulji
Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec

Stručni selektori koji su sudjelovali u županijskoj selekciji vrhunski su dirigenti Krešimir Batinić, Tomislav Fačini, Robert Homen, Zlatan Sindičić, Igor Vlajnić, Luka Vukšić.
Dvodnevni program Susreta bio je sastavljen od natjecateljskog i revijalnog dijela koji su putem Pravila Susreta utvrdili članovi Stručnog savjeta za vokalnu glazbu HSK-a (u sastavu: Josip Jerković, Joško Ćaleta, Tomislav Fačini, Robert Homen i Luka Vukšić).  

Natjecateljski dio održan je u koncertnoj dvorani Adris u subotu 8. listopada od 17 h, dok je revijalni dio Susreta održan u prostoru bivše Tvornice duhana Rovinj u nedjelju od 11 sati. Program koji izvode zborovi bio je sastavljen od probranih djela hrvatske i svjetske zborske literature, a kulminirao je revijalnim dijelom i zajedničkim pjevanjem svih sudionika i publike na kraju Susreta pod ravnanjem Roberta Homena.
Na susretu su kao gosti nastupili domaći zborovi Zbor KUD-a „Marco Garbin“ Zajednice Talijana „Pino Budicin“ i Komorni zbor „Rubino“ iz Rovinja, dok se iz Slovenije predstavio višestruko nagrađivan Akademski pjevački zbor Maribor u suradnji s Javnim skladom za kulturne dejavnosti Republike Slovenije.
Susret je vrednovalo tročlano stručno povjerenstvo u sastavu Josip Jerković, Tomislav Fačini i Robert Homen koji su dodijelili sljedeće nagrade: 


1. nagradu Hrvatskog sabora kulture osvojio je:
Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica

2. nagradu Hrvatskog sabora kulture osvojio je:
Ženski zbor „Cantus ante omnia“, Zagreb
Snežana Ponoš, dirigentica

3. nagradu Hrvatskog sabora kulture osvojio je:
Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac  
Radmila Bocek, dirigentica

Nagradu Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja osvojio je:
Ženski pjevački zbor KUD-a Učka Matulji za izvedbu skladbe Pod Učkun kućice bele Ivana Matetića Ronjgova
Dirigent: Saša Matovina

Nagradu za najuspješniju izvedbu revijalnog dijela programa, o kojoj je odlučila komisija sastavljena od dvanaest predstavnika zborova osvojio je 
Ženski zbor „Cantus ante omnia“, Zagreb
Dirigentica: Snežana Ponoš


PROGRAM SUSRETA
 
Subota, 8. listopada 2016., 17 h, Koncertna dvorana Adris
 
SVEČANO OTVARANJE
 
Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
Josip Runjanin (stihovi: Antun Mihanović): Lijepa naša domovino
 
GOSTI - Zbor KUD-a „Marco Garbin“ Zajednice Talijana „Pino Budicin“
Ana Debeljuh i Riccardo Sugar, dirigenti
1. Vlado Benussi:  Turnade sì li ride
Solist: Franco Santin
2. Carlo Fabretto: Vien sul mar
Solist: Germano Ettore
 
Pozdravne riječi
 
NATJECATELJSKI PROGRAM

 
1. Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
                Zlatko Grgošević: Pjesma orača                                      
Igor Kuljerić (stihovi: Fran Galović): Crn-bel 
Josip Štolcer Slavenski: Voda zvira iz kamena             
Arvo Pärt: Bogoroditse djevo                                         
 
2. Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac  
Radmila Bocek, dirigentica
Lasi si je rudala, narodna iz Međimurja (obrada: Vinko Žganec)                                             
Klavirska pratnja: Ognjen Gravora
Naranča, narodna iz Istre (obrada:  Deniza Gjini)                                                                      
Solistice: Amrita Bocek i Lucija Klarić            
Žan Jakopač (obrada: Joško Ćaleta): Di je, ni je                                                                           
Nisam dugo pjevala kroz selo, narodna iz Slavonije (obrada: Kristina Benko)                                    
 
3. Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci
Ozren Bogdanović, dirigent
Felix Mendelssohn (stihovi: Joseph K.B. von Eichendorff): Abschied vom Wald, iz ciklusa Sechs Lieder, Op. 59, br. 3
Ola Gjeilo: The Ground, iz Sunrise Mass
Klavirska pratnja: Davor Konfic       
Emil Cossetto: Došel je došel zeleni Juraj       
 
4. Mješoviti pjevački zbor „Emil Cossetto“, Zagreb 
Josip degl'Ivellio, dirigent
Miho Demović: Zdravo tilo                              
Domenico Bartolucci: Tota pulchra
Emil Cossetto: Večer ruža                  
Boris Papandopulo: Napitnica                        
 
5. Mješoviti pjevački zbor KUEU-e „Kaj“, Zlatar Bistrica
Irena Kušec-Kovinčić, dirigentica
Maurice Durufle: Ubi Caritas          
John Dowland: Fine knacks for ladies            
Franjo Dugan ml.: Zahvalnica          
 
6. Mješoviti zbor KUD-a „Graničar“, Garešnica
Branko Medved, dirigent
Emil Cossetto: Večer ruža                  
Emil Cossetto: Čardaš                                       
Joseph Gentry Stephens: Alleluia   
Klavirska pratnja: Monika Farkaš
                              
7. Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić
Hrvoje Banaj, dirigent
Protuletje nam dohaja,      narodna iz Međimurja       
Rudolf Matz (stihovi: Dragutin Domjanić): Zdrava Marija         
Branko Starc: Kantica o vijolici                                                                       
                              
8. Ženski pjevački zbor KUD-a „Učka“, Matulji
Saša Matovina, dirigent
Tomas Louis De Victoria: Duo seraphim                        
Josip Kaplan (stihovi: Zlata Kolarić-Kišur): Jutro na moru          
Ivan Matetić Ronjgov: Pod Učkun kućice bele              
 
9. Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
Josip Degl'Ivellio, dirigent
Luigi Molfino: O sacrum convivium                               
Memli Kelmendi: Agnus Dei                                                           
Domenico Bartolucci: Cantabo Domino                       
Emil Cossetto: Dorica pleše                                                             
 
10. Ženski zbor „Cantus ante omnia“, Zagreb
Snežana Ponoš, dirigentica
Adrian Willaert: Vecchie letrose                                                     
Ambrož Čopi: Ave Maria                                                                 
Branko Starc: Neću ja u švore                                                         
Konsantin Babić: Prsti iz ciklusa Zagonetke
 
11. Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica
Orlando Di Lasso: Matona mia cara                                             
Josip Štolcer Slavenski: Slepačka                                   
P. I. Tchaikovsky: Sviati Bože                                                           
 
12. GOSTI - Akademski pjevački zbor Maribor
Tadeja Vulc, dirigentica
Stoji hartelc zahrajen, narodna iz Koruške (obrada: Oskar Dev)                                             
Eric Whitacre (stihovi: Edward Esch): Lux aurumque                    
Folke Rabe: Rondes 1964                                                                                               
Tadeja Vulc: Fortuna (Codex Burana, Silius Italicus, Lucius Annaeus Seneca)       
Marijan Dović: Zeleni Jurij (prema narodnim motivima iz Bele krajine)                  
 
 
Nedjelja, 9. listopada 2016., 11 h, Bivša tvornica duhana Rovinj
 
REVIJALNI PROGRAM

 
1. GOSTI - Komorni zbor „Rubino“, Rovinj
Tatjana Merkl, dirigentica
Francesco Sartori (stihovi: Lucio Quarantotto, obrada: Tatjana Merkl): Con te partiro
Christopher Tin: Baba Yetu
 
2. Djevojački zbor PHPD-a „Zora“, Karlovac  
Radmila Bocek, dirigentica
Will the Circle Be Unbroken, tradicionalna iz Apalačija (obrada:  J. David Moore)
Solistice: Amrita Bocek, Lucija Klarić, Paloma Pavan
 
3. Mješoviti pjevački zbor „Emil Cossetto“, Zagreb 
Josip degl'Ivellio, dirigent
                Leonard Bernstein (stihovi: Stephen Sondheim): America iz mjuzikla Priča sa zapadne strane
Klavirska pratnja: Vedran Mihal
                Emil Cossetto: Dragi Zagreb                            
 
4. Kulturno umjetničko društvo „Rudolf Rajter“, Ivanec
Jelena Gotal, dirigentica
Thomas A. Dorsey: Precious Lord                   
 
5. Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“, Križevci
Ozren Bogdanović, dirigent
When the Saints Go Marching In, crnačka duhovna pjesma (obrada: John Rutter)             
Klavirska pratnja: Davor Konfic
 
6. Mješoviti pjevački zbor KUEU-e „Kaj“, Zlatar Bistrica
Irena Kušec-Kovinčić, dirigentica
Emil Cossetto: Orkestar                     
 
7. Mješoviti zbor KUD-a „Graničar“, Garešnica
Branko Medved, dirigent
Slavko Zlatić: Svatovska                                                                                                  
Kad si bila mala Mare, narodna iz Dalmacije (obrada: Franz Möckl)      
 
8. Ženski zbor „Cantus ante omnia“, Zagreb
Snežana Ponoš, dirigentica
Pošla moma na voda, narodna iz Makedonije (obrada: Dragan Šuplevski)                          
Huddie William Ledbetter (obrada: Moria Smiley): Bring Me Little Water, Silvy                 
 
9. Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“, Zaprešić
Hrvoje Banaj, dirigent
Ognjeslav Utješinović Ostrožinski (obrada: Vinko Glasnović): Pjesma banu Jelačiću           
G.D.Weiss, H.Peretti, L.Creatore (obrada: Hrvoje Banaj): Can't help falling in love            
               
10. Ženski pjevački zbor KUD-a „Učka“, Matulji
Saša Matovina, dirigent
Francesco Sartori (stihovi: Lucio Quarantotto, obrada Saša Matovina): Con te partiro      
Jovanka, narodna iz Makedonije (obrada: Marko Tomasović)                                               
 
11. Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“, Čakovec
Senka Bašek-Šamec, dirigentica
Josip Štolcer Slavenski: Jesenske noći                                                                                                          
Miro Buljan (obrada: Senka Bašek Šamec / Damir Rodiger): Blago onom tko te ima          
 
12. Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“, Petrinja
Josip Degl'Ivellio, dirigent
Vince Clarke (obrada: Soren Sigurd Barrett): Only you             
Klavirska pratnja: Vedran Mihal      
Eduardo Di Capua (stihovi: Giovanni Capurro), obrada: Boris Tarakanov): O sole mio       
Klavirska pratnja: Vedran Mihal      
 
ZAJEDNIČKO PJEVANJE SVIH ZBOROVA
Robert Homen, dirigent
Bepi De Marzi: Signore delle cime
Pharrell Williams: Happy
 
 
SVEČANA PODJELA NAGRADA I PRIZNANJA

 


Pravila 49. Susreta hrvatskih pjevačkih zborova
Plakat 49.SHPZ
OBJAVA ZA MEDIJE
POZIVNICA